W czerwcu 2019 r. zmieniło się Prawo Farmaceutyczne, które w art. 86a wyszczególniło krąg podmiotów, którym apteka może sprzedawać leki (w tym również produkty lecznicze OTC). Są nimi w pierwszej kolejności pacjenci oraz podmioty prowadzące działalność leczniczą.
Jak podkreśla jednak MZ w komunikacie z dnia 19 czerwca 2019 r. (załącznik poniżej) nowelizacja nie zabrania finansowania zakupu produktów leczniczych na rzecz pacjentów będących podopiecznymi fundacji, stowarzyszeń i innych instytucji. Podmioty te mają prawo zapłaty za produkty lecznicze nabywane w imieniu pacjenta i na rzecz pacjenta a transakcja taka może zostać udokumentowana prawidłowo wystawioną fakturą VAT.
komunikat Ministerstwa Zdrowia
Nie jest zgodne z prawem zrealizowanie recepty i sprzedaż leków na rzecz podmiotu a nie pacjenta wskazanego na recepcie. Jak podkreśla Ministerstwo nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taką transakcję sfinansowała fundacja, stowarzyszenie czy DPS( Dom Pomocy Społecznej). Rozliczenie takiej transakcji za pomocą faktury wygląda w ten sposób, że faktura wystawiona jest na osobę z recepty a jako płatnik może być wskazane stowarzyszenie/fundacja.
Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku produktów leczniczych o kategorii dostępności OTC (bez recepty). Płatnikiem może być DPS czy Stowarzyszenie ale nabywcą pacjent.
Wzór adresowania faktur:
Nabywca/odbiorca – dane z recepty czyli np.
Jaś Kowalski
ul. Anonimowa 24
00-000 Anonimowo
zaś płatnik to Stowarzyszenie Liver czyli:
Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom Liver
ul. Wysłouchów 30a/43
30-611 Kraków
NIP 9441380769
Tak wystawiane faktury są podstawą do refundacji oraz płatności przelewowych. W sytuacji gdy faktura nie posiada danych Stowarzyszenia w polu płatnik nie jest możliwe regulowanie zobowiązania przelewem na konto apteki.
W razie potrzeby zachęcamy do kontaktu osobistego/emailowego/telefonicznego i będziemy starać się wyjaśniać powstałe problemy.
email: liver@liver.pl
telefon: 500 460 255 lub stacjonarny 12 654 52 99