Marynarskie Pogotowie Gargamela

,,MARYNARSKIE POGOTOWIE GARGAMELA”


OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Symbolem Smerfnego Funduszu Gargamela jest Smerfetka zaprojektowana przez Jerzego Derkacza, artystę plastyka z Ursynowa. Jest znakiem rozpoznawczym wśród Marynarskiej Braci.

Początki Funduszu związane są ze zbiórka funduszy dla Dominiki Dejner, która obecnie jest weteranką i najstarszą pod względem stażu w funduszu Podopieczną. Dominika chorowała na bardzo rzadkie schorzenie: syndrom Crigller Najjara. Oprócz niej w Polsce choruje jeszcze jeden chłopiec: Marcelek. Po wielu perypetiach, różnych formach leczenia rodzice zostali postawieni przed jedyną możliwością leczenia: transplantacją wątroby. Przeszczep wątroby został przeprowadzony w klinice Saint Luc w Brukseli.
Dominika szybko powróciła do zdrowia a dzisiaj czerpie z życia pełną piersią. Ciągle potrzebuje pomocy bo musi zażywać leki zapobiegające odrzutowi, osłonowe, antybiotyki i inne. Co jakiś czas musi też pojechać na badania kontrolne do kliniki brukselskiej, aby wiedzieć jak nowa wątroba się sprawuje i czy nie potrzeba zmiany sposobu leczenia farmakologicznego. 8 lat temu rodzice apelowali o pomoc i zbierali pieniążki, aby ratować zdrowie i życie swojej córki. Na jedną z próśb o wsparcie odpowiedział Gargamel, który ogłosił na łamach gazetki kolportowanej wśród marynarzy zbiórkę pieniędzy. W ramach Stowarzyszenia uruchomiono subkonto nazwane trafnie Smerfnym Funduszem Gargamela. Skąd ta nazwa? Smerfny bo smerfy, kolor niebieski, morski  czyli marynarze, czytelnicy gazetki, fundusz bo są na nim zbierane pieniądze na pomoc chorym dzieciom, Gargamela bo twórcą jest red. Marek Szymański.

Gargamel i jego dzieło „Dzień Dobry Tu Polska”

„Dzień Dobry – tu Polska” to internetowa gazetka, kolportowana ZA DARMO codziennie emailowo do ponad 10 tysięcy polskich (ale nie tylko) marynarzy: kapitanów, oficerów, mechaników, bosmanów, elektryków i wielu innych, pływających na ponad kilkaset statkach pod różnymi banderami. I liczba ta stale się powiększa, a tym samym grono darczyńców Funduszu.
Redagowaniem bez żadnego wynagrodzenia zajmował się emerytowany dziennikarz Marek Szymański z Warszawy, który przyjął pseudonim twórczy Gargamel. Gargamel miał szczególne wzięcie u marynarzy, budził wśród nich zaufanie i pobudzał filantropijne odruchy. To jemu powierzano zebrane wśród załogi pieniądze, w trakcie różnych akcji charytatywnych. Marynarze nie zawodzą, potrzebne są pieniądze to Gargamel dawał hasło a fundusze spływają szerokim strumieniem. Do polskich marynarzy sponsorujących Smerfny Fundusz Gargamela często dołączają się swymi datkami ich koledzy różnych nacji (Filipińczycy, Rosjanie, Niemcy, Ukraińcy, Hindusi, Łotysze) pływający w obsadzie międzynarodowej na statkach różnych bander. Gazetka dociera nawet na Stacje Polarna Polskiej Akademii Nauk w Arktyce, której załoga też pomaga dzieciom. Gazetka jest publikowana i dostępna na stronie Smerfnego Funduszu Gargamela: www.smerfnyfunduszgargamela.witryna.info Zapraszamy do jej odwiedzenia. Strona jest prowadzona przez rodzinę kpt Marka Blocha z Pabianic, zupełnie za darmo.

Fundusz Gargamela to Fundusz Radości

Środki zebrane w ramach Funduszu są przeznaczone na szeroko pojętą pomoc w ratowaniu Życia i Zdrowia, poprawy losu i samopoczucia chorych dzieci – przy czym nie ma znaczenia ich wiek, schorzenie, sytuacja rodzinna, dotychczasowe formy leczenia i jego perspektywy. W umowie między Stowarzyszeniem a Kolegium Redakcyjnym wysuwa się na plan pierwszy motto:

„Chore dziecko to świętość. Tam, gdzie
jest chore dziecko nie może być i nie ma
żadnych barier i ograniczeń formalnych”.

Fundusz Gargamela w zamierzeniu i w realizacji ma nie tylko nieść pomoc w zdrowieniu Podopiecznych ale i dawać im radość, ma być funduszem radości a nie litości. Udzielana pomoc to pokrywanie kosztów zabiegów, zakupu leków i odżywek, kosztów podróży, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, kosztów rehabilitacji, leczenia szpitalnego zagranicznego. Może również obejmować zakupy prezentów świątecznych, bonusów dla rodzin w kłopotach materialnych. Pieniądze z SFG mogą być również przeznaczone na cele promocyjno-marketingowe. Duży wolumen przyjmują w ostatnich trzech latach darowizny przekazywane na rzecz chorych dzieci w innych organizacjach. Symbolem graficznym funduszu jest postać Smerfetki opracowana przez Jerzego Derkacza, artystę plastyka z Ursynowa. Znaczek Smerfetki jest elementem integrującym rozproszone środowisko marynarskie. Darczyńcy i czytelnicy gazetki ze względu na charakter zawodu nie znają się osobiście a Smerfetka nie tylko oznacza wielkie serce ale ma też role integrująca, łącząca ludzi dobrej woli na morzach i oceanach.

Komu Fundusz pomaga

Pod opieka Funduszu jest już  spora gromadka dzieci i młodzieży zaś ogółem liczba beneficjentów przekracza już ponad 30. Oprócz weteranki Dominiki, są Mateusz, Kamil, Agata, Daria, Adrian, Sandra, Monika, Emilka, Rafał, Piotr i Paweł, Łukasz, Agnieszka, Patryk, Julka, Damian, Paweł, Antoś, Sara, Szymon. Wsparcie w formie darowizn na łączną kwotę ponad 300 tys. w innych organizacjach otrzymało 27 chorych dzieci i będzie więcej ponieważ dobroć i szczodrość marynarz nie zna granic. Pomoc ta ma charakter niejako ponadprogramowy bo po zaspokojeniu potrzeb zdrowotnych Pociech LIVEROWSKICH. Fundusz pomaga też dzieciom marynarskim: uratowano oczko Mikołajowi Ostanówko, sfinansowano zakup chodzika Walkera dla Mateusza Urbaniaka, zakupiono sprzęt pomocniczy dla Macieja Szczepańskiego, wielokrotnie wspomożono Antosia Szczepanka, Patryka Leszczyńskiego. I nigdy nie brakło na potrzeby zdrowotne Podopiecznych Funduszu.

Nagroda Tygodnika Południe oraz Tablet Czyniący Dobro

Zasługi charytatywne Funduszu a przede wszystkim tych, którzy go tworzą poprzez zasilanie pieniążkami były docenione co najmniej dwukrotnie. Po raz pierwszy (przynajmniej wg wiedzy autora) w 2011 r, kiedy to tygodnik Południe przyznał nagrodę zbiorowa: Polskim Marynarzom oraz w 2013 r. podczas Jubileuszu 15 lecia Fundacji Zdążyć z Pomocą. Wówczas to przyznano nagrodę Stowarzyszeniu ale tylko dzięki darowiznom finansowanym przez Fundusz Gargamela organizacja mogła być zaszczycona  Tabletem Czyniącym Dobro .

Fundusz a Stowarzyszenie

W sensie ontologicznym Fundusz Gargamela jest specyficznym konstruktem, którego właściwie w świetle prawa nie ma. Brak w nim Zarządu, Rady czy Zebrania Członków albo Udziałowców. Nie ma organów poprzez który mógłby działać, nie mógłby też otworzyć rachunku bankowego, czy zawrzeć umowę z innym podmiotem. To, co go konstytuuje to Gargamel z jego gazetką oraz marynarze przekazujący pieniążki. Ramy instytucjonalne oraz formalno-prawne daje Stowarzyszenie. Gargamel nie miał fizycznie u siebie w rękach żadnych pieniążków, numer rachunku bankowego umieszczany we wstępniaku Gazetki to numer konta Stowarzyszenia, na który wpływają darowizny od marynarzy i ludzi dobrej woli. Stowarzyszenie zaś poprzez przelewy bankowe realizuje pomoc chorym dzieciom. Darowizny przekazywane na fundusz muszą mieć opis Smerfny Fundusz Gargamela bo tylko wtedy można wyłuskać daną operacje od innych darowizn i przekierować je na subkonto Funduszu Gargamela. Relacje Gargamel-Stowarzyszenie reguluje umowa podpisana w 2011 r., wcześniejsza współpraca opierała się na zasadzie gentlemen`s agreement. Sformalizowanie było konieczne choćby dla sprecyzowania oczekiwań i zasad współpracy.

Współpraca nie generuje kosztów: Stowarzyszenie nie pobiera opłat ani prowizji za prowadzenie subkonta dla Funduszu ani nie płaci w żaden sposób Funduszowi czy Gargamelowi. Jedyny koszt jaki obciążał Fundusz Gargamela była opłata związana z wysyłką podziękowań-potwierdzeń do grona darczyńców. Takie podziękowanie kosztowało 2,5 zł, ale obecnie zrezygnowaliśmy z wysyłki podziękowań papierowych na rzecz korespondencji emailowej lub podziękowań na łamach gazetki Gargamela.

Zarówno Stowarzyszenie jak i Fundusz mogliby bez siebie istnieć. Ale pchając ten wózek dobroczynności RAZEM zrobiono już wiele, uratowano wiele dzieci i jeszcze to nie jest ostatnie słowo! MArynarskie Pogotowie Gargamela wciąż działa, a Stowarzyszenie istnieje, więc jak miewał Gargamel „trzymajmy się kupy”.

Dziękujemy.


Można wspomóc Marynarskie Pogotowie Gargamela poprzez wpłatę darowizny online:

Przekaż darowiznę


Jak mogę pomóc?

zobacz więcej

Stowarzyszenie Pomocy
Chorym Dzieciom LIVER

Liver Kontakt

ul. Wysłouchów 30A/43
30-611 Kraków

Liver Kontakt

liver@liver.pl

Liver Kontakt

+48 12 654 52 99
+48 500 460 255

Numery kont bankowych:

konto główne: BNP PARIBAS BANK POLSKA S.A.

19 1750 0012 0000 0000 2068 7436

(przeznaczone na składki członkowskie, darowizny)

94 1750 0012 0000 0000 2068 7444

(przeznaczone WYŁĄCZNIE na darowizny dla Podopiecznych DZIECI i MŁODZIEŻY)